otrdiena, 2022. gada 6. decembris

pirmdiena, 2022. gada 7. novembris

ceturtdiena, 2022. gada 3. novembris

Slavēšanas dievkalpojums visai ģimenei 12.nov.


 

16.oktobrī pie Vecumnieku pansionata tika iestādīti 3 ozoli

 

Atzīmējot reformācijas piecsimtgadi Latvijā, un Latvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas (LELB) simto dzimšanas dienu,  2022. gadā dažādās Latvijas vietās tiek stādīti ozoli, kas izaudzēti no Ernsta Glika pirms vairāk nekā 300 gadiem stādīto ozolu zīlēm.

16. g.s. Reformācijas jeb “Pārmaiņu vēsts” sāka izskanēt visā Eiropā. Katrā vietā, kur tā nonāca, sākās pārmaiņas. Tā bija glābjošā Dieva vēsts, kuru nu varēja sludināt visiem cilvēkiem saprotamā veidā un valodā. Luteriskā baznīca visā pasaulē reformācijas piecsimtgadi svinēja jau 2017. gadā. Mūsu valstī tā sākās piecus gadus vēlāk, tāpēc Latvijā reformācijas gadadienu atzīmē šogad. Reformācija Rīgā apzināti un mērķtiecīgi ienāca jau 1522. gadā un izplatījās visā Latvijā (toreiz – Livonija).

Reformācijas rezultātā Dieva vārdu sāka tulkot arī nacionālajās valodās.

No 1685. līdz 1689. gadam mācītājs Johans Ernsts Gliks (1652-1705) pārtulkoja latviski Bībeli - Veco un Jauno Derību un, pabeidzot darbu, Alūksnes mācītājmuižas parkā iestādīja divus ozolus, kas zaļo joprojām. 2016. gada rudenī LELB Virsvaldes darbinieki Alūksnes mācītājmuižā salasīja ap 15 kilogramiem zīļu. Tās iesēja AS “Latvijas valsts meži” Jelgavas audzētavā. Šogad jaunie ozoliņi tiek stādīti visā Latvijā gan pie baznīcām un draudžu mājām, gan, sadarbībā ar vietējām pašvaldībām – parkos, pie skolām un citās publiskās vietās, lai ozoli izplatās pa visu Latviju, kā izplatījās Dieva vārds caur Ernsta Glika tulkoto bībeli.




trešdiena, 2022. gada 26. oktobris

pirmdiena, 2022. gada 12. septembris

sestdiena, 2022. gada 3. septembris

pirmdiena, 2022. gada 8. augusts

trešdiena, 2022. gada 8. jūnijs

trešdiena, 2022. gada 11. maijs

sestdiena, 2022. gada 16. aprīlis

ceturtdiena, 2022. gada 14. aprīlis

svētdiena, 2022. gada 10. aprīlis

trešdiena, 2022. gada 6. aprīlis

pirmdiena, 2022. gada 4. aprīlis

3.apr. dievk. - Jņ.8:39-59 Patiesība un Nāve

Kāpēc Jēzu piesita krustā? Jēzus saruna ar farizejiem par patiesību un nāvi.

piektdiena, 2022. gada 1. aprīlis

svētdiena, 2022. gada 27. marts

27.mar. dievk. - Mk.7:24-30 Pazemīgā sveštautiete

Ko Jēzus sagaida no visām tautām? Kā mums izturēties pret citām tautām? Pret ko un ar ko mums īsti jācīnas? Kā tuvoties mērķim, ka visi ticīgie no visām tautām var nākt kopā pie viena altāra? 

pirmdiena, 2022. gada 21. marts

trešdiena, 2022. gada 9. marts

Kā saglabāt mieru sevī un Latvijā?

Kā mums saglabāt mieru Latvijā, kad zinām par kara darbību Ukrainā un baidāmies, ka tas varētu aizsniegt arī mūs? Kas dāvā mieru man šajā satraucošajā laikā. Vai atomieroču draudi ir reāli? Kas ir svarīgi mums kā Latvijas iedzīvotājiem? Kā mums attiekties pret bēgļiem? 

svētdiena, 2022. gada 20. februāris

Iepazīsti Kristietību

 


20.feb. dievk. - Lk.8:4-15 Četra dažādas sirds augsnes

 
Kāpēc Jēzus runā līdzībās? Kāds ir kristiešu uzdevums? Kādas ir 4 dažādās augsnes/cilvēku sirdis? Kas raksturo labo augsni? Kā veicās apustuļiem ar kristieša uzdevumu pildīšanu? Kāda ir dievišķā matemātika?

trešdiena, 2022. gada 16. februāris

Baznīcai restaurēti logi un durvis

 

Dievnama atjaunotie logi un durvis

 

Vecumnieku luterāņu baznīcas logu un durvju atjaunošana

Draudze piedalījās biedrības “Bauskas rajona lauku partnerība” projektu konkursā programmā “LEADER”  un saņēma finansējumu ELFLA Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gada apakšpasākumā 19.2.2 “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas”.

Projekta budžets - 49 728,00 EUR. No tiem 90%- 44 755,20 EUR ir programmas “LEADER” piešķirtais finansējums, bet 10%- 4972,80 EUR -Vecumnieku novada pašvaldības  līdzfinansējums.

Baznīcas logu un durvju restaurācija tika uzsākta 2020.gada jūnijā un pabeigta 2021.gada decembrī. Restaurāciju veica SIA “Akords U”  no Līgatnes novada.

Galvenie restaurācijas darbi:

*katra pusloka loga vērtne tika izjaukta, no jauna salīmēta, nomainot bojātās detaļas;

* akurāti izņemti logu stikli no ķitējuma, izfrēzētas katras rūts gropes, jo tās bija nelīdzenas, spurainas. Protezētas  logu vērtņu bojātās detaļas;

*visas metāla detaļas notīrītas, nogruntētas, nokrāsotas;

*aizdrīvētas visas ārējo logu vērtņu šķirbas ar kaņepju pakulām un lineļļas ķiti;

*katra durvju vērtne tika izjaukta, salīmēti bojātie pildņi, visām vērtnēm protezētas apakšējās šķautnes, protezēti mehāniskie bojājumi, ko radījušis Otrā pasaules kara ložu šāviņi un šķembas;

* durvju atslēgu mehānismi pilnībā izjaukti, nodilušās detaļas metinātas vai pielodētas, sakristejas durvīm izkalts jauns rokturis;

*durvis nogruntētas, nokrāsotas ar dabīgo lineļļas krāsu;

*visi ārdurvju sliekšņi ielikti jauni. Galvenajām ieejas durvīm tie ir no oša koka, lai būtu lielāka nodilumnoturība;

* izgatavotas jaunas ārdurvju  atslēgas.

Logu krāsošana baznīcas priekštelpā

# Draudze  īsteno restaurācijas projektu

Vecumnieku evanģēliski luteriskā draudze ir paveikusi nozīmīgu darbu baznīcas vēsturiskās ēkas fasādes sakārtošanā. Restaurēti visi logi un četras ārdurvis,uzbūvēti sliekšņi. Atjaunošanu veica kvalificēti speciālisti, bet metodika tika saskaņota ar Latvijas Nacionālā  kultūras mantojuma pārvaldi, jo ēka ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis.

 

AINA UŠČA , laikraksta Bauskas Dzīve ārštata korespondente

Prasme sadarboties

Pirms restaurācijas notika baznīcas arhitektoniski mākslinieciskā izpēte. To veica arhitekte Kristīne Veinberga un arheologs Juris Zviedrāns. Viņi konstatēja, ka logu un durvju koka konstrukcijas ir deformētas, vietām ķirmju sagrauztas.Arī metāla detaļas bija aplauztas un sarūsējušas. Kļuva skaidrs, ka novilcināt logu un durvju restaurāciju nedrīkst. Tika izstrādāts  finansējuma piesaistes projekts.

Par to stāsta Vecumnieku luterāņu draudzes priekšniece un projekta koordinatore Dita Starta: “Projekta iztrādē sadarbojāmies ar žurnālisti un Limbažu luterāņu draudzes aktīvisti Ingrīdu Briedi. Viņa ļoti labi šīs lietas pārzina. Limbažu draudze ir īstenojusi baznīcas restaurācijas vairākus projektus. Ingrīda mums ieteica arī restaurācijas firmu no Līgatnes. Konkurss nebija jārīko, mēs pieņēmām šo piedāvājumu. Logi un durvis pa daļām tika izņemti un aizvesti uz restaurācijas darbnīcu, kur tika nomainītas bojātās detaļas, veikti labojumi un krāsojums un ielikts jauns stiklojums. 

Process neizrādījās vienkāršs, jo  restaurācijas temps kļuva pārāk gauss. Tāpēc mēs, draudzes padomes locekļi, paši braucām uz Līgatni un lūkojāmies, kas drbnīcā notiek. Beigās jau viss bija labi. Mūsu pieredze liecina, ka pasūtītājam ir nepārtraukti jāseko darbu norisei, ikviena nianse jāapspriež ar izpildītājiem, it neko nedrīkst atstāt bez ievērības.” 

Kā tiek izņemti logi, lai tos vestu uz restaurāciju

 

Palīdz jaunieši un vīri 

Vasarā palīgdarbos draudze iesaistīja vietējos jauniešus. Viņi vairākas nedēļas krāsoja iekšlogu rāmjus, saņemot nelielu atlīdzību no projekta naudas.  Tikmēr risinājās arī citi baznīcas apkārtnes labiekārtošanas darbi. Arborists Jānis Klāviņš – Vecumnieku draudzes loceklis – profesionāli apzāģēja vecās kļavas, kastaņas un liepas. Viņš ieradās ar savu tehniku, visu perfekti izdarīja un sakārtoja teritoriju.

Draudzes locekļu un vietējo iedzīvotāju līdzdalība dievnama iekštelpu un apkartnes labiekārtošanā ir jau ierasta prakse. Skaidro Dita Starta: „Mūsu draudzes padomē darbojas enerģiski vīri un sievas. Mums ir sava Whatsapp grupa, tāpēc informācijas apmaiņa notiek raiti. Draudzes vīri ir prasmīgi tehnisku problēmu risinātāji, viņi labprāt piedalās dažādos darbos.”

Andris Cīrulis savulaik palīdzēja atjajaunot baznīcas elektroinstalāciju. Druvvaldis Sāns un Agris Celiņš  arī ir neaizstājami palīgi tāpat kā Aivis Tamanis kurš, nebūdams draudzes loceklis, piedalījās baznīcas celiņu bruģēšanā. Kopā ar vīriem allaž  strādā Vecumnieku luterāņu  draudzes  mācītājs Roberts Otomers.  

Atjaunots ir arī baznīcas slieksnis

 

Īstenoti arī nelieli projekti

Enerģiskas, ar iniciatīvu apveltītas ir arī sievas un jaunieši. Draudzē darbojas lieliska svētdienas skolas pasniedzēju  komanda Janas Veides vadībā. Pandēmijas laikā klātienes nodarbības diemžēl nenotiek.

Vecumnieku draudze ir īstenojusi vairākus nelielus, pašvaldības finansētus projektus. Pirms dažiem gadiem pie dievnama centrālajās ieejas tika ierīkota ratiņkrēslu piebrauktuve. Pērn daudzes vīri nobruģēja celiņus, baznīcas priekštelpu izremontēja un  ieklāja jaunu betona grīdu, ēkas sānu kambarī iekārtoja atsevišķu, dažādām funkcijām izmantojamu kabinetu. 

Iztaujāta par nākotnes iecerēm, draudzes priekšniece atbild: „Noteikti vajadzētu nokrāsot dievnama fasādi, sākt torņa un kāpņu, kā arī iekštelpu  remontu.”

Bruģa celiņa tapšana apkārt baznīcai
 

Laikraksts "Bauskas dzīve", 2022.gada 15.februāris